Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.05.2010 12:28 - Невронни мрежи
Автор: people Категория: Технологии   
Прочетен: 2753 Коментари: 0 Гласове:
3



    Невронната мрежа е модел за обработка на информация, вдъхновен от изучаването на биелектричните мрежи в мозъка на човека.  imageОпростен изглед на изкуствена невронна мрежа  

    В невронната мрежа обикновено винаги съществуват входен и изходен слой от неврони, във входния се въвежда информацията към мрежата, след това сигналите от входните неврони преминават през един или няколко слоя от междинни (скрити) неврони, според топологията на невронната мрежа, като сигналите накрая стигат до изходния слой, откъдето се чете получената информация.
    Математическия аналог на биологичната невронна мрежа представлява множество от взаимносвързани прости изчислителни елементи. Всеки неврон приема сигнали от другите (под формата на числа), сумира ги и преминава през активационна функция (най-често използваната е сигмоидалната функция y=f(x)=1/(1+e)), и така определя своята активация (степен на възбуда), която се предава по изходящите връзки към другите неврони. Всяка връзка има тегло, което умножавайки се със сигнала, определя неговата значимост. Теглата на връзките са аналогични на силата на синаптичните импулси, предавани между биологичните неврони. Отрицателна стойност на теглото съответства на подтискащ импулс, а положителна - на възбуждащ.

image сигмоидалната функция y=f(x)=1/(1+e)

    Теглата на връзките между невроните определят функционалността и поведението на невронната мрежа. За да бъде една невронна мрежа използваема и приложима към даден проблем, тя трябва да бъде предварително обучена.

Обучението на една невронна мрежа се постига чрез промяна на теглата на връзките между невроните и се осъществява чрез правила, които определят как да се променят тези тегла. Най-разпространеното сред тях е метода на обратното разпространение на сигнал за грешка (back-propagation), където за всеки изходен неврон се изчислява разликата от желаното му поведение, като се формира сигнал за грешка, който се движи назад към входния слой и по пътя си променя теглата на връзките така, че при следващата активация на мрежата грешката да бъде по-малка от сегашната. Този начин на "обучение" на мрежата обаче води до "забравяне"- мрежата бъде обучена да разпознава един елемент и впоследствие той не се повтори във входните данни, мрежата "забравя" този елемент.
    В наши дни на невронните мрежи се гледа като на инструмент, който ще ни помогне да разберем механизмите на работа на човешкия ум. За разлика от класическия, символен подход към изкуствения интелект, невронните мрежи много повече се доближават до нашите мозъци по начина си на функциониране.  Изчисленията не се извършват на едно централно място, а са разпределени по цялата мрежа. Това прави мрежата изключително гъвкава, като тя продължава да работи дори когато от нея умишлено са премахнати изчислителни елементи. 



Тагове:   мрежи,   Невронни,


Гласувай:
3



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: people
Категория: Технологии
Прочетен: 51649
Постинги: 19
Коментари: 22
Гласове: 58
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930